جرب در گربه ها

جرب ها انگل های میکروسکوپیک هستند و نوع معروف ان در گربه ها از نوع سارکوپتیک (sarcoptic) است.جرب ها با ایجاد تونل داخل پوست اقدام به تخم گذاری در انجا می کنند و سبب تخریب شدید پوست خواهند شد که به دنبال ان عفونت پوستی را به همراه دارد.مدت درگیری و ایجاد عوارض از 2 هفته تا دو ماه طول خواهد کشید.انتقال جرب ها از طریق مستقیم و توسط گربه و سگ الوده به جرب یا از طریق غیر مستقیم و به واسطه الودگی برس و وسایل تیمار کردن خواهد بود.جرب از بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات است و جرب ها در انسان سبب عوارض شدید پوستی و خارش خواهند شد.

جرب دمودکس (Demodex) برعکس نوع سارکوپتیک به فولیکول های مو و غدد عرق حمله می کند.جرب های دمودکس معمولا" از طریق گربه های ماده الوده به بچه گربه ها منقل می شوندو سبب الودگی انها خواهند شد.

علل بیماری:

*الودگی و وجود جرب در سطح پوست گربه

علائم بیماری:

علائم جرب سارکوپتیک شامل :

*در مراحل اولیه بیماری درگیر شدن گوش توسط جرب

*حالت خشکی و پوسته پوسته شدن پوست

*خارش شدید ناحیه ای

*علائم جرب دمودکتیک

*ریزش شدید مو به صورت ناحیه ای

*گسترش محل ابتلا در فاصله زمانی کوتاه

*قرمزی سطح پوست وجود نقاط ملتهب و قرمز و پر از چرک

انچه دکتر دامپزشک می تواند انجام دهد:

*در اولین مرحله دکتر دامپزشک اقدام به نمونه برداری از پوست کرده و جرب را شناسایی می نماید.بهتر است نمونه برداری از چند ناحیه انجام شود تا روند تشخیص مناسب تر باشد.در مورد شناسایی جرب سارککوپتیک نمونه برداری از سطح پوست و برای جرب دمودکس از ناحیه فولیکول های مو انجام می شود.

*درمان جرب های نوع سارکوپتیک ساده تر از دمودکتیک است.برای درمان جرب های سارکوپتیک لازم است در مرحله اول موها کوتاه شوند و پوست با شامپو های مخصوص ضد جرب شستشو شود.مدت درمان تقریبا" طولانی مدت است و چند هفته طول می کشد.در زمان شستشوی گربه مبتلا به جرب لازم است از دستکش جهت شستشو استفاده شود و از تماس اطفال و بچه ها باگربه الوده به جرب جلوگیری به عمل اید.

*الودگی حاصل از جرب دمودکس در موارد خفیف و موضعی ممکن است خود به خود درمان شود ولی در موارد شدید و در صورت وجود وصعت عفونت نیاز به درمان منایب خواهند داشت.

*درمان به موقع جرب ها ریسک ابتلا به عفونت های ثانویه و عوارض شدید را کاهش می دهد ولی در صورت عدم درمان در برخی از موارد موجب مرگ گربه خواهد شد.برای کنترل عفونت و عوارض ثانویه لازم است از انتی بیوتیک طبق تجویز دکتر دامپزشک استفاده شود.

*برای درمان عفونت های ثانویه می توان سیستم ایمنی بدن گربه را تقویت نمود.جهت تقویت و افزایش توان سیستم ایمنی تجویز ویتامین های C و E و ترکیبات روی سودمند خواهد بود.بهتر است این موارد به صورت مجزا و اختصاصی در اختیار گربه قرار گیرند. میزان مصرف انها بنا به صلاحدید و تجویز دکتر دامپزشک خواهد بود که بستگی به شرایط اختصاصی هر گربه دارد.در برخی از موارد بر حسب ضرورت دکتر دامپزشک ترکیبات اسیدهای چرب ضروری را نیز تجویز خواهد کرد.

توجه:

برای جلوگیری از انتشار جرب ها محل خواب و پتوی گربه را کاملا" شستشو دهید. گاهی جرب ها از طریق وسایل تیمار کردن مانند برس منتقل می شوند.در صورتی که بیش از یک گربه در منزل نگهداری می کنید انها را از نظر وجود جرب در بدن بررسی نمایید.

درمان گیاهی:

برای تسکین درد نواحی مجروح و التیام انها می توان از عصاره و اب لیمو ترش استفاده کرد.این کار سبب نابودی برخی از جرب ها نیز خواهد شد.ممکن است مصرف روغن اسطوخودوس که به میزان 1/10 با روغن بادام ترکیب شده برای رشد مجدد نواحی مو ریخته حاصله از جرب دموتکتیک سودمند باشد.